Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia Blog do wynajęcia kontakt

Kolorowo i wiosennie na Jarmarku w Borowej

Już po raz czwarty w Borowej zorganizowano Powiatowy Jarmark Wielkanocny. Mimo niesprzyjającej pogody, do Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej przybyło wielu zaproszonych gości i mieszkańców Powiatu Mieleckiego, by podziwiać bogactwo tradycyjnej polskiej kuchni związanej ze Świętami Wielkanocnymi i degustować różne potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia kobiece z terenu Powiatu Mieleckiego.
Było to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które tanecznym krokiem poloneza rozpoczął zespół taneczny „Borowiacy”.
Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał Wójt Gminy Borowa – Pan Władysław Błażejowski.
Wśród gości zaproszonych obecni byli:
Henryk Niedbała – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego,
Starosta Powiatu Mieleckiego – Pan Andrzej Chrabąszcz,
Radni Powiatowi – Pani Beata Zakręcka, Pan Bogusław Peret, Pan Zbigniew Tymuła,
Wicestarosta Pan Andrzej Bryła,
Ks. Dziekan Józef Mróz,
Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego – Pan Stanisław Tomza, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich – Pan Marcin Cieśla,
Pan Grzegorz Tychanowicz – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Powiatu Mieleckiego,
Pan Jan Nowak – Wójt Gminy Gawłuszowice,
Pan Stefan Rysak – Wójt Gminy Wadowice Górne,
Pani Elżbieta Augustyn-Gruszka – Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Tuszymie,
Pani Mariola Pelic – Dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Grochowem.

    Wójt Gminy Borowa – pan Władysław Błażejowski szczególnie ciepło i serdecznie powitał wszystkie organizacje kobiece, które zgłosiły udział w Jarmarku. W tym roku było ich 13. Bogate w różnorodność potraw, uginające się od tradycyjnego jadła i charakteryzujące się niepowtarzalną aranżacją stoły wielkanocne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Tuszymy, Pława, Borowej, Sadkowej Góry, Glin Małych, Surowej, Związek Aktywnych Kobiet z Glin Wielkich, Klub Dobrej Współpracy działający przy Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Inicjatywa” z Sadkowej Góry oraz Stowarzyszenia Kobiet: „Wisłoczanie” z Gawłuszowic, „Gracja” z Czermina, Stowarzyszenie Kobiet „Jutrzenka” z Wadowic Dolnych, „Victoria” z Górek. Stowarzyszenia brały udział w konkursach organizowanych w ramach Powiatowego Jarmarku Wielkanocnego.

        Komisja Konkursowa przyznała w kategorii wielkanocne wypieki – mazurki (12 mazurków zgłoszono do konkursu):
 I miejsce „ mazurek makowy” dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Inicjatywa z Sadkowej Góry,
II miejsce „mazurek cytrynowy” dla Stowarzyszenia Kobiet Gracja” z Czermina,
 III miejsce „mazurek kajmakowy” dla Góreckiego Stowarzyszenia Kobiet „Victoria” z Górek.

W  kategorii tradycyjny stół wielkanocny:
 I miejsce dla Koła Gospodyń z Pława – Gmina Borowa,
 II miejsce dla Klubu Dobrej Współpracy działający przy Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem – Gmina Tuszów Narodowy,
III miejsce dla Stowarzyszenia Kobiet „Jutrzenka” z Wadowic Dolnych – Gmina Wadowice Górne i Koła Gospodyń Wiejskich „Tuszymianki” z Tuszymy - Gmina Przecław.
Wyróżnienie za „oryginalne nakrycie stołu” otrzymała „Gracja” z Czermina.

     Nagrodzone stowarzyszenia i organizacje, które wzięły udział w konkursach, z rąk Starosty Powiatu Mieleckiego – Pana Andrzeja Chrabąszcza i Wójta Gminy Borowa – Pana Władysława Błażejowskiego otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Panowie gratulowali paniom wspaniałych pomysłów, wyjątkowych aranżacji wielkanocnych oraz dziękowali za aktywność i działania społeczne w środowiskach lokalnych. Jarmark to także głośna muzyka, gwar rozmów i śpiew. Na scenie borowskiego GOK-u zaprezentowały się: zespół taneczny „Borowiacy”,zespół instrumentalno – muzyczny „TeenAge”, wokalistki Anna Starzyk i Oliwia Kalicka. Publiczność mogła posłuchać pieśni ludowych opracowaniu na głosy wykonaniu Chóru „Cantus Gaudium”.

    Na jarmarku nie zabrakło oryginalnych ozdób świątecznych. Były pięknie ręcznie zdobione pisanki, stroiki, serwetki, kwiaty i koszyczki. Bogactwo kolorów i prezentowanego rękodzieła artystycznego na stoiskach wystawienniczych wprowadzało w zachwyt oglądających i sprawiało, że trudno było się zdecydować, co wybrać. Podczas Jarmarku podsumowano Konkurs plastyczny „Symbole wielkanocne”. W tym roku był to zajączek wielkanocny. Przyznano 22 nagrody i 16 wyróżnień. Wystawa pokonkursowa towarzyszyła Powiatowemu Jarmarkowi Wielkanocnemu. Wystawa chętnie była odwiedzana zwłaszcza przez najmłodszych uczestników Jarmarku. Jarmarkowe rozmowy i degustacja tradycyjnych potraw trwały do późnych godzin wieczornych. Nie zabrakło muzyki ludowej. Na zakończenie Jarmarku wystąpiła kapela ludowa „Grochowiacy”. Organizatorem Powiatowego Jarmarku Wielkanocnego było Starostwo Powiatowe w Mielcu, Wójt Gminy Borowa i Gminny Ośrodek Kultury w Borowej. Na realizację Jarmarku Ośrodek Kultury w Borowej otrzymał dofinansowanie ze Śródków Starostwa Powiatowego w Mielcu.fot: Gmina Borowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zanim napiszesz przeczytaj regulamin

Komentarze są moderowaneRozkłady jazdy komunikacji prywatnej BUS.....Sprawdź szczegóły..........